Інспекцією проведено дослідження проб поверхневої води з водних об’єктів м. Суми, інформація про забруднення яких була розміщення громадянами у соціальних мережах
З огляду на інформацію із соціальних мереж, де містяни скаржились на забруднення річок Сумка та Псел, 08 липня 2019 року спеціалістами Державної екологічної інспекція у Сумській області були відібрані проби поверхневої води у 6 створах:
- Створ № 1 – р. Сумка біля КНС, що знаходиться неподалік непрацюючого молодіжного центру «Романтика»;
- Створ № 2 – р. Сумка, з мосту по вул. Троїцька;
- Створ № 3 – р. Сумка при впадінні в р. Псел;
- Створ № 4 – р. Псел приблизно в 20 м від скиду зворотних вод з очисних споруд КП «Міськводоканал», нижче за течією;
- Створ № 5 – р. Псел с. Старе Село, з мосту;
- Створ № 6 – р. Псел в районі бази відпочинку «Витязь»
Відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції, який, уповноважений на право проведення вимірювань в об’єктах довкілля, були проведені вимірювання вмісту забруднюючих речовин у відібраних пробах.
За результатами гідрохімічних досліджень встановлено, що якість води у відібраних пробах, в цілому, відповідає встановленим гранично – допустимим концентраціям для водойм рибогосподарського використання, за винятком:
- У створі № 1: встановлено перевищення вмісту сульфатів – у 1,2 рази в порівнянні з гранично-допустимою концентрацією ( далі ГДК); заліза – у 4,1 рази в порівнянні з ГДК; азоту амонійного – у 1, 6 разів у порівнянні з ГДК; нітритів – у 12 разів у порівнянні з ГДК та по завислим речовинам – перевищення у 1,6 рази у порівнянні з ГДК; вміст розчиненого кисню майже в 2 рази менший допустимої норми для водойм рибогосподарського використання.
- У створі № 2: встановлено перевищення вмісту нітритів – у 12 разів у порівнянні з ГДК, сульфатів – у 1,5 рази в порівнянні з ГДК; заліза – у 3,2 рази в порівнянні з ГДК; вміст розчиненого кисню майже в 2 рази менший допустимої норми для водойм рибогосподарського використання.
- У створі № 3: встановлено перевищення вмісту заліза – у 1,4 рази в порівнянні з ГДК;
- У створі № 4: встановлено перевищення вмісту фосфатів – у 1,7 разів в порівнянні з далі ГДК; заліза – у 1,2 рази в порівнянні з ГДК; азоту амонійного – у 1, 2 рази у порівнянні з ГДК; нітритів – у 11 разів у порівнянні з ГДК та по завислим речовинам – перевищення у 1,7 разів у порівнянні з ГДК;
- У створі № 5: встановлено перевищення вмісту фосфатів – у 2,1 рази в порівнянні з далі ГДК; азоту амонійного – у 2, 2 рази у порівнянні з ГДК; нітритів – у 12 разів у порівнянні з ГДК;
- У створі № 6: не встановлено перевищень вмісту забруднюючих речовин в порівнянні з гранично-допустимою концентрацією для водойм рибогосподарського використання.
За результатами вимірювань простежується наявність негативного впливу від ймовірного потрапляння неочищених стічних вод до р. Сумки та р. Псел.