Еколабораторія проаналізувала рівень розчиненого кисню у водних об’єктах Сумщини

У рамках виконання доручень Мінекоенерго та Держекоінспекції України щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені та паводків 2020 року, Державна екологічна інспекція у Сумській області забезпечує спостереження за зимівлею водних біоресурсів та контроль за вмістом розчиненого кисню у водних об’єктах.

У період з 15 по 21 січня фахівцями відділу інструментально-лабораторного контролю було відібрано та проаналізовано 18 проб поверхневої води різних водойм Сумщини. За результатами гідрохімічних досліджень встановлено, що всі вивчені проби досить насичені киснем, а його концентрація значно перевищує граничний рівень, встановлений для рибогосподарських водойм  (ГДК – 6 мгО2/дм3). Нетипові для зимового періоду показники стали можливими, завдяки  відсутності снігового покрову та стійкої криги на водних об’єктах.

Зокрема, вміст кисню у воді, відібраній із Псла в районі мосту по вул. Харківській м. Сум, складає 15,04 мгО2/дм3. У різних створах р. Сумка,  (від с. Степанівка Сумського району до місця її впадіння у р. Псел), рівень розчиненого кисню коливається від 11,4 до 16,5 мгО2/дм3. У пробі, відібраній з р. Стрілка в районі Центрального ринку Сум, зафіксовано 12,3 мгО2/дм3 кисню. Також проаналізовано проби, які відбиралися із сумських озер та водосховища: в о.Олдиш встановлено 10,2 мгО2/дм3 кисню, в о.Чеха – 13,1 мгО2/дм3, а в районі дамби Косівщинського вдсх. –  16,8 мгО2/дм3.

Із річки Сейм працівниками Інспекції відібрано 3 проби води: двічі між селами Зінове Путивльського району і Чумакове Буринського району та в районі зимувальної ями біля мосту в м. Путивль. За результатами лабораторних досліджень, прослідковується динаміка зростання вмісту розчиненого кисню. Якщо 15 січня його рівень становив 10,45 мгО2/дм3, то 20 січня – уже 18,88 мгО2/дм3 .

Досить високий вміст кисню зафіксовано і у річках, що протікають по території Глухівщини: р. Есмань – 13,12 мгО2/дм3, р. Клевень – 14,56 мгО2/дм3, р. Обеста – 16,8 мгО2/дм3.

Середня концентрація розчиненого кисню у воді р. Шостка, (на відрізку від Лазарівки до заводу “Зірка”), складає 10,3 мгО2/дм3. Найнижчий вміст кисню наразі зафіксовано у Галенківському озері м. Шостка – 9,05 мгО2/дм3, але і він далекий від критичного мінімуму.