Оновлені дані щодо контролю за станом р. Сейм

Державна екологічна інспекція у Сумській області інформує про результати гідрохімічного аналізу поверхневих проб води р. Сейм, відібраних 24.08.2024 р. у восьми контрольних точках поблизу с. Чаплищі, Чумакове (після понтонного мосту), в м. Путивль, в селах Корольки (з мосту), Хижки, Камінь, Мутин та Озаричі Конотопського району.

В усіх відібраних пробах спостерігається перевищення гранично-допустимих концентрацій ХСК – найбільші показники у пробах в с. Корольки, Хижки та Мутин (122, 115 та 104 мгО/дм3 відповідно при нормі 30 мгО/дм3 для водойм господарсько-побутового призначення).
Також в усіх пробах (окрім с. Озаричі) зафіксовано перевищення вмісту завислих речовин, а у воді з р. Сейм у с. Чаплищі, с. Корольки, с. Хижки та с. Мутин – ще й амонію (азот амонійний).
Вміст розчиненого кисню в усіх пробах, залишається на критично низькому рівні і становить менше 1 мгО2/дм3, за винятком води з р. Сейм в с. Озаричі, де вміст розчиненого кисню – 4,5 мгО2/дм3 (при мінімально допустимій концентрації кисню для водойм господарсько-побутового значення не менше 4 мгО2/дм3).
Інші показники забруднюючих речовин в усіх відібраних пробах не перевищували нормованих значень.

Мор риби в р. Сейм триває. Питання щодо проведення розрахунку збитків за фактом загибелі водних біоресурсів на даний час знаходиться в стадії опрацювання.

Також, в рамках взаємодії Інспекція отримала інформацію від Сумського прикордонного загону, що станом на 24.08.2024 прикордонні підрозділи продовжували фіксувати факти помутніння водної поверхні р. Сейм неподалік державного кордону, що може свідчити про скид невідомих речовин до р .Сейм саме на території рф. За наявною в Інспекції інформацією, внаслідок  бойових дій на території Курської області рф були зруйновані або пошкоджені в смт. Тьоткіно цукровий та спиртовий заводи, а також кожевникове виробництво. Втім, варто пам’ятати, що точно визначити джерело забруднення сьогодні неможливо, оскільки для цього необхідно мати доступ до р. Сейм для відбору проб та обстеження території вище за течією, а ці території знаходяться або у прикордонній зоні з обмеженим доступом та особливим режимом або на території країни-агресора.