4 жовтня – Всесвітній день тварин
Всесвітній день тварин (англ. World Animal Day) — міжнародний день, спрямований на привернення уваги людства до прав тварин та їх добробуту, що святкується кожного року 4 жовтня. Цей день має на меті привернути увагу людства не лише до домашніх улюбленців, а й до диких тварин та середовища їх існування. За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), протягом лише останніх 50 років чисельність тварин у лісах планети скоротилася більш, ніж вдвічі. Така катастрофічна тенденція стала наслідком згубного антропогенного впливу на довкілля: масштабної вирубки лісів, забруднення водних ресурсів, браконьєрства, неконтрольованого добування мисливських видів тощо.
Станом на початок 2019 року, територія Сумської області була представлена 447 видами хребетних тварин, а саме: міноги (круглороті) – 1, риби – 55, земноводні – 11, плазуни – 7, птахи – 296, ссавці – 78 видів. Серед них налічується 29 видів хребетних тварин, занесених до Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природи (МСОП), 35 видів – до Європейського червоного списку, 232 види – до Бернської конвенції, Червоної книги України – 103 види.
Зокрема, гордістю Сумщини є те, область однією із шести в Україні, де живе зникаючий вид диких парнокопитних тварин – зубр європейський. У Конотопському районі мешкає друга за розміром популяція зубра, яка налічує 49 особин. Також, наприклад, окрім зубра, лише на території регіонального ландшафтного парку «Сеймський» перебувають наступні види, що занесені до Червоної книги України: рись звичайна, хохуля звичайна, орлан-білохвост, орел-карлик, кулик-сорока, кроншнеп великий, видра річкова, журавель сірий, змієїд, мідянка, борсук.
Ще одним із унікальних видів, які зустрічаються на території Сумської області є стерлядь прісноводна. Ця риба родини Осетрових стала рідкісною через зміну гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води, та непомірний вилов. Тож з метою реакліматизації стерляді та відновлення її природної популяції, у відбулося зариблення мальком двох річок Сумської області – Сейму та Ворскли у кількості 30 тисяч особин.
Також на півночі Сумщини зустрічається червонокнижний птах – глушець (глухар). Історія цього виду в Україні красномовно демонструє, до яких згубних наслідків може призвести втручання людини у природу. Ще у недалекому минулому цей вид був мисливським, а менш, ніж 50 років тому нараховувалось понад 8 тисяч особин. Проте, після масового знищення ягідників та стиглих хвойних лісів, а також полювання, у тому числі, й браконьєрства, глухар є зникаючим видом.
Державна екологічна інспекція у Сумській області проводить нагляд за раціональним використанням об’єктів тваринного світу. Загалом, протягом 9 місяців 2019 року до адміністративної відповідальності притягнуто:
– за порушення правил використання об’єктів тваринного світу (ч.1, ч.3 ст. 85 КУпАП) – 60 осіб;
– за грубе порушення правил використання об’єктів тваринного світу (ч.2, ч.4 ст. 85 КУпАП) – 20 осіб;
– за порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин (ч. 1 ст. 87 КУпАП) – 1 особу;
– за жорстоке поводження з тваринами (ч. 2 ст. 89 КУпАП) – 2 особи.