Техногенно-екологічна безпека Сум під загрозою

Інспекцією розглянуто звернення членів сумського автокооперативу «Берізка» стосовно ситуації, яка склалась внаслідок масштабного розмиву силових земель. Заявники повідомили про шкідливу дію вод, які потрапляють з ливневої водовідвідної труби на ґрунт та в р.Псел в районі вул. Тополянської м. Сум, руйнуючи берегові схили та будівлі кооперативу.

Фахівцями Інспекції, спільно з автовласниками було обстежено зазначену територію, яка розташована безпосередньо між територією автокооперативу «Берізка», ТОВ «Демпург» та виробничою базою ТОВ «БВКК «Федорченко». В ході візуального огляду встановлено, що на територію автокооперативу з прилеглої території разом з поверхневими зливовими водами відбувається потрапляння каналізаційних стічних вод, внаслідок чого відбуваються ерозійні процеси, які призводять до руйнування схилів та утворення ярів, що мають значну площу та глибину, а також створюють небезпеку для життя людей, навколишнього середовища та об’єктів інфраструктури.

Зокрема, на даний час, внаслідок ерозійних процесів відбувається винос ґрунту, що руйнує береги та замулює р. Псел в зазначеному районі. В свою чергу, це призводить до зміни гідрологічного режиму водного об’єкту й може мати невідворотні наслідки для екосистеми річки та навіть стати причиною «екологічної катастрофи».

Більш того, є наявною загроза об’єктам інфраструктури, що є поруч з утвореними ярами. Окрім будівель гаражів в безпосередній близькості до прірви розташовані 2 опори високовольтної ЛЕП. Зазначені об’єкти знаходяться в небезпечній зоні і в разі надзвичайної ситуації, пов’язаної з розмивом схилових земель, можуть піддатись руйнуванню. Вочевидь, внаслідок цього буде завдано значної шкоди, в т.ч. і системі життєзабезпечення міста Суми.

За результатами розгляду звернення, Інспекцією направлено лист на адресу міського голови м. Суми Олександра ЛИСЕНКА щодо забезпечення проведення робіт з локалізації, а в подальшому і ліквідації наслідків шкідливої дії вод та недопущення потрапляння каналізаційних стічних вод на рельєф місцевості в майбутньому. Також Інспекція наполягає на негайному вжитті вичерпних заходів, з ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, розташованого в утвореній прірві та обстеженні колектору зливової каналізації, розташованої вздовж вул. Тополянської, на предмет наявності самовільного підключення каналізаційних мереж суб’єктів господарювання, фізичних та юридичних осіб до зазначеного колектору та наявності фактів скидання господарсько-побутових стічних вод  до нього.

Інформацію, отриману в ході обстеження, направлено  також і до Департаменту цивільного захисту населення Сумської облдержадміністрації, аби дане питання було розглянуто на засіданні Сумської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.