Екоінспекція нагадує про відповідальність за самовільну заготівлю сухостою та бурелому у лісах

17.07.2025 працівники Державної екологічної інспекції у Сумській області спільно з працівникам державної лісової охорони Роменського лісництва Сумського надлісництва “ДП Ліси України” виявили черговий випадок порушення природоохоронного законодавства в межах Роменської міської громади. Ними було, встановлено, що громадянин без дозволу спиляв та намагався вивезти 5 сухостійних дерев, що знаходилися в межах державного лісового фонду. Порушник повністю визнав свою провину та одразу добровільно сплатив до бюджету громади 12 650 гривень, що включає суму штрафу та відшкодування збитків, завданих внаслідок самовільного порубу дерев.

Слід зазначити, що це не поодинокий випадок, коли громадяни заготовляють деревину, самовільно рубаючи сухостійні дерева або розпилюючи бурелом у лісі. При цьому, на жаль, не всі люди розуміють, що такі дії є порушенням вимог законодавства та тягнуть за собою адміністративну та навіть кримінальну відповідальність.

Адже згідно з Лісовим кодексом України, усі деревні, технічні, лікарські та інші продукти лісу, що використовуються для задоволення потреб населення і виробництва та відтворюються у процесі формування лісових природних комплексів, є лісовими ресурсами. Сюди ж відносяться і сухостійні та повалені дерева чи їхні частини.

Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України, використання лісових ресурсів проводиться виключно на підставі спеціального дозволу – лісорубного або лісового квитка. Без такого дозволу будь-яка заготівля деревини у межах лісового фонду вважається незаконною. Для того, щоб отримати спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів, громадяни мають право звертатися до власників лісів або постійних лісокористувачів.

Також варто пам’ятати, що мертва деревина є надзвичайно важливою і невід’ємною частиною лісової екосистеми, виконуючи безліч функцій, що підтримують її біорізноманіття та стабільність. Зокрема, сухостійні і повалені дерева є домівкою для комах та інших представників тваринного світу, середовищем зростання для багатьох видів грибів, мохів та лишайників. Вони відіграють важливу роль у кругообігу поживних речовин, підтримці водного режиму, допомагають природному відновленню лісу.

У зв’язку із вищезазначеним, Державна екологічна інспекція у Сумській області ще раз наголошує, що самовільна заготівля деревини у лісах Сумщини, в тому числі і сухостою та бурелому, тягне за собою адміністративну або навіть кримінальну відповідальність, а також обов’язок відшкодувати завдані збитки! Тому у разі неможливості отримання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів, буде набагато дешевше і простіше, (а головне – цілком законно) придбати легально заготовлену деревину.