Міжнародний день захисту клімату!

Сьогодні, 15.05.2025, увесь світ відзначає Міжнародний день захисту клімату. Цей день покликаний привертати увагу міжнародної спільноти на нагальну проблему зміни клімату та необхідність спільних зусиль для її вирішення. 

В Україні вже відчутні наслідки зміни клімату. Наші зими стають теплішими, а протягом року все частіше фіксуються рекордні показники температури. Також почастішали випадки виникнення в Україні потужних смерчів, які не вважалися типовим явищем для нашої країни. 

Зміни клімату також впливають і на довкілля, зокрема, на флору і фауну. Теплі зими вже порушують періоди спокою у рослин та зимову сплячку у тварин, що можна спостерігати на Сумщині. Рання весна може призводити до розсинхронізації між цвітінням рослин та появою комах-запилювачів, що загрожує спроможності відтворення та існуванню видів. Зміни клімату також можуть створювати сприятливі умови для поширення чужорідних видів, які здатні витісняти місцеву флору та фауну. Крім того, порушення багаторічних режимів опадів та підвищення температури призводять до нестачі води влітку та впливають на екосистеми річок, озер та інших водойм.

На зміни клімату впливає безліч факторів. До них можна віднести масові вирубки лісів, без яких зменшується поглинання вуглекислого газу та  природна здатність планети регулювати клімат. Сучасне сільське господарство, зокрема, тваринництво та використання азотних добрив, також призводять до викидів метану та окису азоту, які є потужними парниковими газами. Крім того, на затримку тепла в атмосфері через викиди вуглекислого газу, метану та інших парникових газів, дуже сильно впливає масове спалювання вугілля, нафти і газу. 

Деякі промислові процеси також викидають значну кількість парникових газів та інших забруднюючих речовин. Із 2021 року Державна екологічна інспекція у Сумській області почала контролювати промислові викиди парникових газів в атмосферу шляхом перевірки дозвільних документів, даних у звітах про викиди та реальних обсягів викидів. Втім у зв’язку з початком повномасштабної російсько-української війни, систематичний контроль призупинився. 

На жаль, і самі воєнні дії мають прямий негативний вплив на природні процеси та погодний режим. Вибухи снарядів, ракет та бомб, пожежі внаслідок обстрілів, знищення лісів та забруднення ґрунтів і водних ресурсів призводять до викидів великої кількості парникових газів та довгострокових екологічних наслідків. Так, станом на сьогодні, фахівці Державної екологічної інспекції у Сумській області вже розрахували понад 15 мільярдів гривень збитків, завданих довкіллю Сумщини внаслідок російської збройної агресії. Проте, цілком очевидно, що ця сума є далеко не остаточною, адже Інспекція наразі не має об’єктивної можливості обстежити всі постраждалі території.

Можна впевнено стверджувати, що клімат нашої планети безпосередньо впливає на життя кожного організму та добробут людей. І найбільше він страждає якраз від антропогенного навантаження. Тому раціональне, бережливе використання і систематичне відтворення природних ресурсів та мінімізація свого впливу на клімат – це не просто питання честі для людства, це питання його виживання!