Збережи довкілля – не пали суху траву!

Державна екологічна інспекція у Сумській області звертається до мешканців та гостей регіону з наполегливим закликом утриматися від спалювання сухої трави, листя, гілля та інших рослинних залишків, а також від розведення багать на природних територіях!

Щороку, особливо навесні та восени, на Сумщині фіксуються численні випадки несанкціонованого спалювання сухої рослинності. За інформацією Головного управління ДСНС України у Сумській області упродовж березня-квітня 2025 року рятувальникам довелося ліквідовувати 531 (!) пожежу в екосистемах всіх районів області. А за минулу добу, (01.05.2025), пожежники загасили 6 загорянь сухостою.

Схожа ситуація фіксується і в інших областях України, що характеризує як проблему державного масштабу. З року в рік Держекоінспекція, рятувальники, органи місцевого самоврядування та небайдужа громадськість намагаються докричатися до свідомості людей, проводячи роз’яснювальну роботу щодо неприпустимості спалювання сухої рослинності та наслідків цього. Зокрема, цьогоріч ГО “Всеукраїнська екологічна ліга” розгорнула масштабну інформаційну акцію “Збережи довкілля – не пали суху траву!”.

На жаль, досі багато хто не усвідомлює, якої непоправної шкоди це завдає довкіллю та здоров’ю людей. Проте, кожен має знати, що разом із сухостоєм вогонь знищує комах, дрібних тварин, птахів та їхні гнізда. Згорають паростки, коріння та насіння рослин, що спричиняє знищення цілих популяцій рослин, особливо однорічних. Після цього їх ареали заполоняють більш стійкі агресивні, часто інвазійні види рослин, стрімко зменшуючи біорізноманіття та порушуючи природний баланс в екосистемах. Крім того, під час випалювання гинуть корисні мікроорганізми, які покращують структуру ґрунту, а також відбувається деградація ґрунту, зменшується вміст гумусу та погіршуються його водно-фізичні властивості. Все це призводить до зниження родючості.

Часто випалювання рослинності призводить до масштабних неконтрольованих пожеж, які мають тяжкі наслідки із масовим знищенням об’єктів рослинного та тваринного світу, а подекуди навіть спричиняють загибель людей.

Також густий дим завдає значної шкоди здоров’ю людей, адже під час горіння сухої рослинності у повітря виділяються небезпечні хімічні сполуки, зокрема чадний газ, бензопірен, діоксини, пил. Ці речовини негативно впливають на дихальну та серцево-судинну системи, спричиняють алергічні реакції та загострення хронічних захворювань.

Задля попередження і виявлення випадків спалювання сухої рослинності та її залишків, працівники Державної екологічної інспекції у Сумській області систематично проводять заходи екологічного контролю у різних населених пунктах. Упродовж поточного весняного сезону екоінспектори здійснили понад чотири десятки таких рейдів. “На гарячому”, (в усіх сенсах), вдалося затримати трьох порушників, які здійснили умисні підпали сухостою. На них було складено протоколи за ст.77-1 КУпАП та вже стягнуто штрафи на загальну суму 9 180 гривень.

Державна екологічна інспекція у Сумській області нагадує, що законодавством передбачено адміністративну відповідальність за спалювання сухої рослинності у вигляді накладення штрафу на громадян від 3 060 до 6 120 гривень, а на посадових осіб – від 15 300 до 21 420 гривень.

Крім адміністративної відповідальності, за порушення вимог пожежної безпеки, що спричинили лісову пожежу або масове знищення рослинності, передбачена кримінальна відповідальність, відповідно до ст. 245 ККУ, що може призвести до обмеження або позбавлення волі на строк до 5 років.

Також наголошуємо, що під час дії воєнного стану, особливо на території Сумщини, де тривають активні бойові дії, підпал може розцінюватися як диверсія! Відповідно до ст.113 ККУ, паліїв можуть запроторити за ґрати на 15 років або засудити до довічного ув’язнення! Державна екологічна інспекція у Сумській області закликає громадян бути відповідальними та дбайливо ставитися до навколишнього середовища! Пам’ятайте, що спалювання сухої рослинності – це не лише порушення закону, а й загроза для нашого довкілля, здоров’я, та добробуту майбутніх поколінь!