Майже 3 га стихійних сміттєзвалищ ліквідовано на Сумщині з початку року

Упродовж першого півріччя 2023 року під час обстеження територій загального користування Державною екологічною інспекцією та органами місцевого самоврядування було виявлено 231 несанкціоноване звалище твердих побутових відходів на територіях різних громад Сумщини. Загальна площа засмічених земель склала 35911 квадратних метрів. І це лише зафіксовані у січні-червні смітники, площа й об’єм яких офіційно заміряні, а самі факти задокументовані в актах.

Слід зазначити, що більшість виявлених стихійних сміттєзвалищ були прибрані одразу після виявлення. Проте, Інспекції доводилося направляти й офіційні вимоги на адреси керівництва територіальних громад щодо ліквідації 41 звалища. Зокрема, вчора Шосткинська міськрада повідомила про виконання однієї з таких вимог Інспекції про ліквідацію 6 стихійних звалищ побутових, рослинних та інших відходів у с. Гамаліївка. Загалом, за наявною в Інспекції інформацією, наразі 80% із зазначених смітників вже прибрано та вивезено у повному обсязі.

Державна екологічна інспекція у Сумській області звертає увагу, що 09.07.2023 набув чинності Закон України «Про управління відходами». Він визначає засади щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на довкілля.

Окрему увагу законодавці приділили і несанкціонованим звалищам. Наприклад, відтепер, якщо власник або користувач земельної ділянки виявляє на ній відходи невідомого походження, то упродовж 24 годин після цього він зобов’язаний проінформувати про це орган місцевого самоврядування або виконавчої влади. У разі, коли власника відходів вдається встановити, він зобов’язаний компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом відходів на довкілля та інші супутні збитки. Якщо ж власник лишається невідомим, то витрати на ліквідацію звалищ й усунення всіх негативних наслідків відбуваються за рахунок бюджетних коштів. Із повним текстом закону можна ознайомитися за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2320-20#Text