Держекоінспекція домоглася ліквідації звалища отрутохімікатів у м. Суми

Нарешті завершилася довга епопея з безхазяйним звалищем непридатних та заборонених до використання пестицидів та їх метаболітів на території колишнього КСП «Тепличне». Після ліквідації підприємства понад 20 років купи хімічних засобів захисту рослин лежали просто неба. Згідно із Законом України «Про відходи», якщо безхазяйні відходи знаходяться на об’єктах чи землях комунальної власності, то власником відходів є територіальна громада. Втім, влада м. Суми роками відхрещувалась від своєї відповідальності, мотивуючи тим, що нібито звалище цих небезпечних відходів знаходиться за межами населеного пункту.

Влітку 2020 року Державна екологічна інспекція у Сумській області проводила чергову планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства під час виконання делегованих повноважень Сумською міською радою. Серед іншого, одним із порушень було зафіксовано факт несанкціонованого розміщення непридатних пестицидів на землях громади та надано припис щодо ліквідації звалища до кінця 2020 року. Втім відповідальні посадові особи не виконали законних вимог Інспекції і небезпечні хімічні речовини продовжували створювати загрозу для довкілля та громадян. Через це Інспекція була вимушена звернутися до органів прокуратури задля представництва інтересів держави у суді з питання зобов’язання ліквідувати звалище небезпечних відходів. І ось нарешті, завдяки спільній роботі та надання беззаперечних доказів прокуратурою й Інспекцією, Сумська міська рада під час судового процесу, зрештою, погодилася ліквідувати вищезазначені відходи.

Відповідно до акту здачі-приймання виконаних робіт, станом на 17.11.2022 з території колишнього КСП «Тепличне» у м. Суми було вивезено понад 27 тонн непридатних та заборонених до використання пестицидів.