Екоінспекція проаналізувала проби води, відібрані в урочищі «Олдиш»
07.09.2021, у рамках розгляду звернення громадянина на незадовільний стан водойм в урочищі «Олдиш», фахівці Державної екологічної інспекції у Сумській області обстежили водне дзеркало і прибережну смугу, а також відібрали проби поверхневих вод.
Станом на сьогодні, 13.09.2021, відділом інструментально-лабораторного контролю завершено вимірювання показників складу та властивостей вод у відібраних пробах. За результатами гідрохімічних досліджень встановлено відхилення від встановлених граничнодопустимих концентрацій (ГДК) для водойм рибогосподарського використання за деякими показниками.
Так, у «меншому озері», за результатами проведених вимірювань, встановлено перевищення в порівнянні з ГДК: сульфатів – у 8 разів, завислих речовин – в 4 рази, сухого залишку – в 3,7 рази, азоту амонійного – в 1,6 рази, хімічного споживання кисню (ХСК– це кількість еквіваленту кисню, яка потрібна при хімічному окисленні органічних і неорганічних речовин, які містяться у воді, під дією окиснювачів) – в 1,3 рази, та біохімічного споживання кисню (БСК5 називають кількість розчиненого кисню, виражену у міліграмах, необхідну для окислення органічних сполук, які знаходяться у 1 дм3 води в аеробних умовах в результаті біохімічних процесів) – в 4 рази. До того ж встановлено, що вміст розчиненого кисню в даній пробі у 1,5 рази нижчий за допустимий мінімум ГДК.
За результатами аналізу поверхневих вод, відібраних з «більшого озера», встановлено перевищення у порівнянні з ГДК: сульфатів – у 8 разів, сухого залишку – в 3,8 рази, завислих речовин – у 3,5 рази, рівня БСК5 – у 2,6 рази.
Слід також зауважити, що вода в озерах «Олдиш» має високу жорсткість та значний вміст кальцію, і така якість води спостерігається протягом останніх років. З даного питання Інспекція постійно звертається на адресу міського голови м. Суми з вимогою негайного залучення спеціалізованих наукових та експертних організацій для детального вивчення можливих причин, які призводять до вкрай негативного стану водойм урочища «Олдиш». Проте, жодної ґрунтової інформації щодо вивчення причин і усунення негативних наслідків від Сумської міськради досі не надходило.