Результати здійснення Інспекцією державного нагляду (контролю) за І квартал 2019 року

Протягом січня-березня 2019 року Інспекцією проведено всього 327 перевірок (у тому числі 288 планових та 39 позапланових). Складено 284 протоколи про адміністративні правопорушення, до адмін. відповідальності притягнуто 273 особи на загальну суму штрафів 74,560 тис. грн., стягнуто штрафів з урахуванням раніше пред’явлених на суму 69,851 тис. грн. 15 протоколів про адміністративні правопорушення передано для розгляду у судові органи. Відсоток стягнення штрафів становить 93,7%.

За січень-березень 2019 року до правоохоронних органів передано матеріали по 8 справам стосовно порушень природоохоронного законодавства, у тому числі 2 – з ознаками кримінального правопорушення, за результатами розгляду яких порушено 1 кримінальну справу. За екологічні збитки пред’явлено 36 претензій/позовів на загальну суму 5959,725 тис. грн. Стягнуто 35 позовів/претензій на загальну суму 519,095 тис. грн. (з урахуванням раніше пред’явлених). Загальна сума розрахованих збитків становить 6297,901 тис. грн., у тому числі 360,176 тис. грн. – збитки завдані невстановленими особами.

 

За звітний період проведено перевірки 37 органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, з них перевірені планово: Свеська селищна рада, Миропільська сільська рада, Маківська сільська рада, Шалигінська селищна рада, Хотіньська сільська рада, Бочечківська сільська рада, Дружбівська міська рада, Бобрицька сільська рада Роменського району, Андріяшівська сільська рада Роменського району, Глинська сільська рада (Роменський район).

Державною екологічною інспекцією України із залученням спеціалістів Інспекції проведено планову перевірку Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства.

За результатами проведених перевірок виконання повноважень встановлено, що органами місцевого самоврядування не вживаються заходи щодо вирішення нагальної проблеми у сфері поводження з непридатними та забороненими  до використання хімічними засобами захисту рослин (НЗП). В окремих регіонах області відсутній належний контроль за умовами зберігання НЗП, не вживаються заходи щодо забезпечення вивезення для знешкодження небезпечних хімічних речовин (непридатні та заборонені до використання пестициди і агрохімікати та тари). Інспекцією видано приписи для усунення недоліків та забезпечення відповідального та екологічно-безпечного тимчасового зберігання НЗП до моменту передачі їх спеціалізованому підприємству.

В більшості населених пунктів Сумської області органами місцевого самоврядування не проводиться роз’яснювальна робота серед населення; не здійснюється контроль за станом утримання сміттєзвалищ ТПВ; не запроваджено роздільне збирання відходів з метою вилучення ресурс оцінних компонентів; схема санітарної очистки населеного пункту не вирішує нагальних проблем поводження з небезпечними відходами, що утворюються населенням (відпрацьовані батарейки, тара від лаків, розчинників та фарб, залишки та прострочені медичні препарати, тара від отруйних речовин, люмінесцентні лампи, термометри, вогненебезпечні матеріали, ганчір’я забруднене рідким паливом, акумулятори тощо) та поводження зі специфічними відходами (відходи, що утворюються в медичних закладах, перукарнях), які в даний час викидаються в контейнери загального збору ТПВ.

Майже всі сільські ради не мають проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок під сміттєзвалища.

 

Інструментально-лабораторний контроль

За 1 квартал 2019 року було відібрано і проаналізовано 29 проб води, в яких виконано 420 визначень. Проконтрольовано 5 водних об’єктів, в яких відібрано 22 проби води та виконано 326 визначень. Перевірено 2 підприємства, на яких проконтрольовано 4 випуски зворотної води у водойму, всього ж відібрано 7 проб зворотної води, в яких виконано 94визначення.

На 7 підприємствах області проводився інструментально-лабораторний контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення.

Проконтрольовано 49 стаціонарних джерела забруднення атмосферного повітря, відібрано 123 об’єднані проби, виконано 1248 визначень На 1 підприємстві встановлено перевищення нормативів ГДВ. Перевірено 13 пересувних джерела забруднення, перевищень технологічних нормативів не встановлено.

За звітний період проконтрольовано 10 об’єктів, на яких відібрано 23 проби ґрунту, виконано 105 визначень. На 8 об’єктах встановлено перевищення концентрацій забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом та гранично допустимою концентрацією.