Міжнародний день біологічного різноманіття

22 травня у більшості країн світу відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття. 25 років тому його було засновано резолюцією Генасамблеї ООН для привернення уваги людства до проблеми знищення та незворотних змін природного середовища, зникнення видів, варварського освоєння природних ресурсів.  

За оцінками науковців, через діяльність людини темпи вимирання видів зараз значно перевищують природні. Лише упродовж останнього століття з планети Земля зникло приблизно 500 різних видів живих організмів. А за даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), наразі понад 40 тисяч видів тварин та рослин перебувають на межі зникнення у світі. І це, насправді, катастрофа не лише для рослинного і тваринного світу, а й для людей. Адже біологічне різноманіття є основою для функціонування екосистем, які забезпечують нас чистим повітрям, водою, родючими ґрунтами, продуктами харчування, сировиною для промисловості та багатьма іншими життєво важливими ресурсами. Крім того, чим багатші та різноманітніші екосистеми, тим стійкішими вони є до зовнішніх впливів, таких як поширення хвороб, зміна клімату, стихійні лиха тощо.

Нині на території Сумщини можна зустріти багаточисленні види рослин, грибів, тварин і мікроорганізмів разом з різноманітними середовищами їх існування. Зокрема, рослинний світ Сумської області налічує понад 2300 видів, серед яких 55 видів занесено до Червоної книги України та Європейського Червоного списку, та понад 120 – до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин. Фауна області представлена 447 видами хребетних тварин, з яких налічується 296 видів птахів, 78 – ссавців, 55 – риб, 11 – земноводних, 7 – плазунів та 1 вид міног (круглоротих).   

Запорукою біологічного різноманіття Сумщини є розташування наших територій у межах двох фізико-географічних зон – Полісся і Лісостепу. Проте, останні півстоліття виснажливе антропогенне навантаження призвело до значного руйнування навколишнього природного середовища, збіднення його кількісного і якісного складу. За час активної господарської діяльності людини площа природних угідь Сумщини значно скоротилась, а стан багатьох існуючих екосистем – незадовільний.

 До цього всього додалися й інтенсивні бойові дії. Внаслідок збройної агресії російської федерації на Сумщині знищуються величезні площі лісових масивів, лук, степів і боліт, забруднюються річки та інші водні об’єкти. Тому багато представників тваринного світу стають “ВПО”, оскільки змушені мігрувати з рідних місць свого існування в зонах активних бойових дій на більш спокійні території. Крім того, під час ворожих обстрілів та злочинних диверсій не лише страждає середовище існування, а й гинуть самі тварини і рослини. Тут варто згадати здійснений росіянами скид великих об’ємів забруднюючих речовин у р. Сейм у серпні-вересні 2024 року. Це завдало державі безпрецедентних екологічних збитків, призвело до знищення всієї екосистеми однієї з найбільших річок Сумщини, загибелі майже всіх живих організмів, які її населяли. Зокрема було знищено велику популяцію особливо вразливого, зникаючого виду – стерляді прісноводної. І подібних прикладів, хоч і менш масштабних, на жаль, безліч.

У зв’язку з цим питання збереження біологічного різноманіття наразі набуло особливо гострої актуальності.  Тому для Державної екологічної інспекції у Сумській області воно є одним із базових напрямків  природоохоронної діяльності. І ми щиро сподіваємося, що кожен мешканець Сумщини також докладатиме зусиль для збереження довкілля, або принаймні не шкодитиме йому.