Небайдужі громадяни та Держекоінспекція закликають відмовитися від пластикових квітів на кладовищах!
До Державної екологічної інспекції у Сумській області надійшло звернення небайдужих мешканців Сумської громади, в якому вони просять сприяти вирішенню питання щодо повної заборони використання штучних квітів на кладовищах. Особливо гостро ця проблема розкривається у поминальні дні, коли люди масово несуть яскраві пластикові букети та вінки на могили своїх рідних і близьких. На переконання заявників, такі прикраси негативно впливають на стан навколишнього природного середовища. І це є беззаперечним фактом.
Інспекція вже неодноразово інформувала про всебічну шкоду для довкілля, якої завдають штучні квіти. Та, враховуючи суспільний запит, ще раз перелічимо основні загрози, які приховують в собі нев’янучі квіти:
1. Забруднення пластиком. Виготовлені з синтетичних матеріалів, таких як поліетилен та поліпропілен, пластикові квіти не піддаються біологічному розкладанню. Вони залишаються в ґрунті та воді протягом сотень років, забруднюючи довкілля мікропластиком, який згодом може потрапляти в харчові ланцюги та завдавати шкоди живим організмам, в тому числі, й людині.
2. Випаровування токсичних речовин. Під впливом сонячного світла та атмосферних опадів пластик може частково розкладатися, виділяючи шкідливі хімічні речовини, які забруднюють ґрунт, воду та повітря. Інколи у спекотні дні навіть можна відчути специфічний хімічний запах, який йде від штучних букетів – разом з ним ви вдихаєте і токсичні речовини.
3. Захаращення території кладовищ та навколо них. Пластикові квіти швидко втрачають свою яскравість та форму під дією атмосферних явищ. Через це вже за пару місяців їх викидають, часто утворюючи стихійні сміттєзвалища навколо кладовищ. Це не лише негативно впливає на довкілля і псує естетичний вигляд, але й створює додаткове навантаження на бюджети громад, з яких фінансується благоустрій й утилізація відходів.
4. Неефективне використання ресурсів. Виробництво пластикових квітів вимагає значних витрат енергії та природних ресурсів, таких як нафта та газ. Купуючи цей товар, люди заохочують підприємства нарощувати виробництво, нераціонально використовуючи обмежені ресурси планети для виготовлення предметів сумнівної якості і короткочасного використання.
Державна екологічна інспекція у Сумській області повторно звертається до громадян із проханням відмовитися від використання пластикових квітів та вінків під час поминальних днів на кладовищах.
Закликаємо вшановувати пам’ять померлих екологічно свідомим способом, обираючи альтернативні варіанти, які не завдають шкоди довкіллю. Наприклад, на могилах можна висаджувати живі квіти або прикрашати їх композиціями із сухоцвітів.
Пам’ятайте, що наша шана до померлих не вимірюється кількістю штучних квітів на їхніх могилах. Більш того, засилля пластику може призвести до того, що кладовища поповнюватимуться новими могилами частіше і раніше, аніж могло бути.