Понад 37 мільйонів гривень екологічної шкоди завдано на Сумщині

Місяць тому Державною екологічною інспекцією у Сумській області було проведено позапланові перевірки СФГ «Ладуха В.Б.» та ФГ «Едельвейс – 2007», які зареєстровані в с. Слобода колишнього Буринського району. Підставою для перевірок стали скарги громадян на низку порушень природоохоронного законодавства під час провадження діяльності цими господарствами в с. Успенка.

Для того, щоб перевірити зазначені у зверненнях факти, спеціалісти Інспекції виїхали на місце і були шоковані побаченим: русло невеликої річки Куриця змінене та перекопане, а вздовж її берегів утворилися цілі гори із глиняно-земляної суміші. Також у ході візуального огляду території було встановлено, що у прибережно-захисній смузі було незаконно видалено щонайменше 74 верби.

Більш того, прослідувавши вздовж природного русла, до якого не дістала техніка горе-фермерів, було виявлено, що води в річці не залишилося – вона сконцентрувалася у виритому котловані. Такі дії є грубим порушенням вимог ст.ст. 80, 86 Водного Кодексу України, якими заборонено змінювати рельєф басейну річки, випрямляти та значно поглиблювати русла річок, руйнувати русла пересихаючих річок тощо. До того ж, суб’єкти господарювання, які проводили роботи на р. Куриця, навіть не намагалися отримати дозволи та попередньо провести оцінку впливу на довкілля.

Після розкопування русло р. Куриця було поглиблене значно нижче за природній рівень, подекуди – до 4 метрів. Це може потягнути за собою зміну рівня підземних вод і зміну їх природніх властивостей, або ж призвести до виснаження водних джерел.

Також у ході перевірки до спеціальної випробувальної лабораторії Інспекцією було направлено зразки суміші, добутої під час днопоглиблювальних робіт. За результатами аналізу встановлено, що це суглинок, який відноситься до іншої будівельної сировини, тобто – до надр. Відтак, внаслідок незаконного добування копалин було завдано збитків на загальну суму 37 370 101 гривень.

За вищезазначеними фактами 18 червня Інспекцією було скеровано листа до Конотопської окружної прокуратури з метою вжиття заходів прокурорського реагування.