20 травня Україна вшановує 80-ті роковини масових політичних репресій 1937-1938 років

Щороку у третю неділю травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій. Цього року виповнюються 80-ті роковини Великого терору.

Як нагадує Український інститут національної пам’яті, Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. 19 травня 1938 року була найкривавіша ніч у Києві – у в’язницях НКВД було розстріляно 563 людини. Розстріли, як правило, проводилися на подвір’ях в’язниць, у підвалах НКВД або безпосередньо перед похованням.

Офіційно початком Великого терору став оперативний наказ НКВД СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів» від 30 липня 1937 р., затверджений політбюро ЦК ВКП(б) 31 липня 1937 р. Проте наявні документи НКВД (накази, листування, телеграфи) свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь, а наказом їх лише формалізували. За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 тис. 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілів. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менш як 1%, звільнено було тільки 0,3% осіб). Биківнянське поховання жертв сталінських репресій є одним із найбільших на території України. Вже встановлено імена понад 19 тис. розстріляних громадян. Інші місця масових поховань жертв Великого терору політичних репресій 1937-1938 рр.: Рутченкове поле (Донецьк), район Парку культури та відпочинку (Вінниця), П’ятихатки (Харків), Католицьке кладовище (Умань), Єврейський цвинтар (Черкаси), село Халявин (Чернігівщина), Другий християнський цвинтар (Одеса), 9-й км Запорізького шосе (Дніпро). У Західній Україні після 1939 р. також з’явились місця масових поховань, зокрема урочище Дем’янів лаз (Івано-Франківськ), урочище Саліна (Львівська область), Тюрма на Лонцького (Львів).

У Сумах 20 травня, як і по всій Україні, також відзначили День пам’яті жертв політичних репресій. Згадували тих, хто загинув за ідею, відмінну від тієї, що просувала радянська влада. У цей день у м. Суми відбувся мітинг біля пам’ятника жертвам комуністичних репресій та вшанування загиблих хвилиною мовчання.
Участь у покладанні квітів до пам’ятного знаку взяли працівники Інспекції та їх сім’ї.